آشنایی با شارژ ساختمان

آشنایی با شارژ ساختمان

شارژ ساختمان

شارژ ساختمان، مهم ترین رکن در اداره ساختمان می باشد.

با افزایش روز افزون شهر نشینی و به طبع آپارتمان نشینی، مدیریت ساختمان یکی از مهم ترین ارکان شهر نشینی می باشد.

شارژ ساختمان چیست؟

در مجتمع یا آپارتمان یک سری هزینه ها به صورت مشترک می باشد که تمام واحد ها در این هزینه مشترک می باشند و حق خود را از این هزینه ها می پردازند و این هزینه های مشترک را شارژ ساختمان می گویند.

قوانین مربوط به شارژ آپارتمان در سال 1343. در قانون تملک آپارتمان ها به تصویب رسیده است.

شارژ آپارتمان باید صرف هزینه های آب، برق، گاز مشترک، خرید نگهداری از گیاهان آپارتمانی، سرایدار، تعمیر و نگهداری آپارتمان،  نگهداری باغچه و ... می شود.

چند نکته در مورد شارژ ساختمان

تمام واحد های خالی هم باید شارژ خود را پرداخت کنند.

اگر واحد مستاجر داده شود، بر اساس توافق بین موجر و مستاجر شارژ پرداخت می شود، گاهی طبق قرارداد موجر باید شارژ را پرداخت کند و گاهی مستاجر.

اگر در واحدی نوزادی به دنیا بیاید بر اساس جلسه هیئت مدیره مشخص می شود که این واحد باید شارژ بدهد یا خیر. زیرا در بعضی از واحد ها بر اساس تعداد اعضای خانواده شارژ را محاسبه می کنند و پول آب و برق به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد پس افزایش شارژ کار غیر منطقی نمی باشد.

 

شارژ ساختمان

اهمیت شارژ ساختمان

همانطور که خدمتتان عرض شد مدیریت ساختمان بستگی به شارژ آپارتمان دارد.

گرفتن شارژ به موقع ساختمان و محاسبه دیرکرد شارژ آپارتمان یکی از مهم ترین وجه های مدیریت مالی ساختمان می باشد.

یکی از معضلات شهر نشینی این می باشد که اعضای آپارتمان معمولا همدیگر را نمی شناسند و همین موضوع جمع آوری شارژ آپارتمان را سخت می کند و در این صورت مدیریت ساختمان باید دیرکرد هر واحد را هم حساب کند.

موضوع شارژ ساختمان به صورت دغدغه بسیاری از مردم شده است بر همین اساس نرم افزار های متفاوتی برای محاسبه شارژ آپارتمان طراحی شدند. تا بتوانند شارژ هر واحد را بر اساس متراژ و تعداد اعضای خانواده محاسبه کنند. این نرم افزار ها بسیاری از مشکلات را کاهش دادند.

نظرات

    نظری ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

ارسال نظر